Alternatywy dla ślubu kościelnego

Wiele Par planujących ślub staje przed dylematem wyboru sposobu organizacji ceremonii zaślubin. Co zrobić jeśli nie chcemy zawierać małżeństwa przed ołtarzem lub w Urzędzie Stanu Cywilnego? Często Młode Pary zadają mi to pytanie. W tym wpisie znajdziesz inne sposoby na organizację tej wyjątkowej chwili.

1. Ślub cywilny w plenerze

Podjeliście decyzje o zawarciu związku małżeńskiego przed Urzędnikiem, ale nie podoba Wam się wystrój wnętrz urzędu? A może Urząd Stanu Cywilnego mieści się daleko od miejsca organizacji wesela? Chcecie mieć krótką, ale treściwą ceremonię zaślubin w wybranym przez Was miejscu? Ślub cywilny w plenerze to opcja dla Was.

Pierwszym krokiem do organizacji ceremonii ślubu cywilnego w plenerze jest uzyskanie pisemnej zgody Zarządcy wybranego przez Was terenu oraz znalezienie właściwego dla danego miejsca Urzędu Stanu Cywilnego. Zazwyczaj Urzędy przyjmują zapisy na pół roku przed ślubem (warto wykonać telefon do Waszego Urzędu i zapytać). Więc jeśli zależy Wam na konkretnej dacie, pamiętajcie aby udać się do Urzędu tego samego dnia kalendarzowego, 6 miesięcy przed ślubem o godz. 8:00. W wielu mniejszych Urzędach jest tylko jeden Urzędnik udzielający ślubów plenerowych. Termin ślubu najpóźniej można zarezerwować na miesiąc i jeden dzień przed ceremonią (w innym wypadku trzeba wystąpić do Kierownika USC o pozwolenie na skrócenie miesięcznego terminu oczekiwania na zawarcie związku małżeńskiego – należy podać przesłanki, koszt 39 zł). Pamiętajcie, aby do Urzędu zabrać ze sobą:

  • dokumenty tożsamości obojga ( dowód osobisty lub paszport),
  • dowód opłaty skarbowej (obowiązkowa opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa wynosi 84 zł, dodatkowa opłata za ślub poza urzędem na życzenie wynosi 1 000 zł),
  • wniosek o udzielenie ślubu poza USC, w którym zapewni się, że w miejscu organizacji ceremonii zapewnione będzie zachowanie uroczystej formy zawarcia małżeństwa oraz bezpieczeństwo uczestników wydarzenia,
  • zgodę Zarządcy terenu, na którym zorganizowana będzie ceremonia.

Gdy już uzyskacie zgodę Kierownika USC na ślub w wybranym przez Was miejscu pamiętajcie o kilku sprawach przy jego organizacji:

  • godło – jest wymagane przy zawieraniu związku małżeńskiego, ale nie zawsze przywiezie je Urzędnik,
  • nagłośnienie – często pomijany, a jak ważny element – wszyscy Goście muszą słyszeć zarówno Urzędnika, jak i Młodą Parę,
  • stół – powinien być wystarczająco duży, aby wygodnie podpisać na nim wszystkie dokumenty,
  • dekoracje – bukiet na stół Urzędnika, ozdobiona alejka (droga do ołtarza), pergola, ścianka dekoracyjna,
  • krzesła – ślub cywilny trwa do 15 minut, ale pamiętajcie by zapewnić krzesła choćby dla starszych uczestników ceremonii,
  • alternatywa na wypadek deszczu – mogą być to parasole dla wszystkich Gości jeżeli nie chcecie rezygnować ze ślubu na świeżym powietrzu lub inne, zadaszone miejsce, które również będzie podniosłe (zadaszony taras sali weselnej, inna sala hotelowa, itp.),
  • oprawa muzyczna – ma dwie niebywałe zalety, nadaje uroczystego charakteru zaślubinom i przedłuża bardzo krótką ceremonię urzędową,
  • obrączki i dokumenty tożsamości Młodej Pary i Świadków.
Ślub cywilny w plenerze Agaty i Piotra 2019r.

2. Ślub humanistyczny

Z pewnych powodów ślub kościelny Wam nie odpowiada? Ślub cywilny jest dla Was zbyt sztywny i mało emocjonalny? Chcielibyście wygłosić napisane przez Was przysięgi? Ślub humanistyczny jest właśnie dla Was.

Zawarcie małżeństwa poprzez ślub humanistyczny nie ma żadnych wymogów. Można dowolnie wybrać miejsce (na całym świecie) oraz co dla niektórych Par najważniejsze – Mistrza Ceremonii. To oznacza, że ślubu może udzielić Wam ulubiony Przyjaciel lub ktoś dla Was ważny z Rodziny. Część Par decyduje się również na zatrudnienie wykwalifikowanego Mistrza Ceremonii, często aktora. Ważne, aby osoba prowadząca uroczystość potrafiła dostojnie i spokojnie przemawiać przed dużą publicznością, mówiła głośno i wyraźnie, aby nie zjadał jej stres i nie jąkała się.

Nawet jeśli wiecie co chcecie powiedzieć swojej drugiej połówce nie zapomnijcie wcześniej przelać tego na papier. Składanie sobie własnoręcznie napisanych przysięg potrafi wysoko podnieść emocje. Pamiętajcie, aby napisać je sobie na ładnej kartce lub wydrukować na papierze o wysokiej gramaturze. Nie ma nic gorszego niż widok pięknie wystylizowanej Młodej Pary z pogiętym świstkiem papieru w ręce.

Nadajcie miejscu ceremonii wyjątkowego charakteru: zamówcie kwiaty, ozdóbcie tło, rozpalcie świece. Pamiętajcie, aby Goście mieli gdzie usiąść oraz o znalezieniu alternatywy na wypadek deszczu.

Niestety w Polsce ślub humanistyczny nie posiada jeszcze mocy prawnej, ani kościelnej. Gdy zdecydujecie się na taki ślub symboliczny udajcie się do USC przed lub po nim i złóżcie szybkie ślubowanie (można to zaplanować w najpiękniejszej przerwie lunchowej Waszego życia. Koszt 84 zł). Wtedy Wasz ślub będzie uznawany za zgodny z prawem.

Jest kilka wyjątków zabraniających zawieranie ślubu humanistycznego. Nie można zawrzeć małżeństwa jeżeli jest się osobą niepełnoletnią, jest się spokrewnionym z drugą osobą, pozostaje się w małżeństwie z inną osobą lub jest się ubezwłasnowolnionym.

Miałam wiele Par, które decydowały się na takie rozwiązanie, a Goście weselni nawet nie zwrócili uwagi, że nie było na nim Urzędnika. Taki rodzaj ślubu na pewno zapewni Wam głębokich emocji i przeżyć, a przy pięknej atmosferze będzie wzruszający nie tylko dla Was, ale też dla wszystkich obecnych Gości.

3. Ślub ekumeniczny

Chcecie zawrzeć związek małżeński choć wyznajecie inną wiarę? A może tylko jedno z Was jest wierzące? Jedno z Was upiera się na ślub kościelny, a drugie na cywilny? Ślub ekumeniczny, czyli jednostronny jest dla Was!

Ten rodzaj ślubu pozwala na zawarcie związku Małżeńskiego z osobą niewierzącą, dzięki któremu nie trzeba będzie dokonywać wyboru między Bogiem, a miłością życia. Nie dotyczy to jednak rozwodników. Dzięki temu rozwiązaniu osoby wierzące mogą zawrzeć małżeństwo z osobami:

  • niewierzącymi,
  • apostatami – osobami, które odeszły z kościoła,
  • innego wyznania,
  • nieochrzczonymi,
  • niepraktykującą,
  • osobami obłożonymi cenzurą kościelną.

Dokumenty jakie potrzebujecie do odbycia ślubu ekumenicznego:

  • świadectwo chrztu – nie starsze niż 3 miesiące (tylko jedna osoba),
  • świadectwo bierzmowania (tylko jedna osoba),
  • zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich lub spotkań w poradni rodzinnej,
  • dowody osobiste,
  • zaświadczenie z USC – stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa,
  • dyspensa od Biskupa – załatwia Ksiądz w parafii (często płatna),
  • zaświadczenie osoby niewierzącej o niestawianiu przeszkód w praktykowaniu wiary współmałżonkowi i zezwoleniu na wychowanie w niej dzieci.

Przeprowadzenie ceremonii nie różni się znacznie od ślubu kościelnego, jednak w momencie składania przysięgi jedna osoba ślubuje przed Bogiem, a druga składa przysięgę słowami znanymi z ceremonii zaślubin w USC. Możliwy jest również udział osoby duchownej innego wyznania, lecz nie może ona wprowadzać zmian w obrządku liturgicznym ceremonii.

Ślub ekumeniczny często jest najlepszym rozwiązaniem do uzyskania obupólnej satysfakcji z ceremonii obu małżonków.

Ślub Moniki i Kobusa Październik 2019